Portfolio Csoport 2025-07-01 00:00:00

Indiai falvakban segítjük az energiahatékonyságot - Karbonsemlegességben is irányt mutat a Portfolio

Minden munkahelynek, munkafolyamatnak, eseménynek van karbonlábnyoma - így a Portfolio rendezvényei és konferenciái is károsanyag-kibocsátással járnak. A Portfolio Csoport célja, hogy ezen üzleti tevékenység ne terhelje extrán a környezetet, ezért 2024-ben is semlegesítettük a konferenciáink széndioxid-kibocsátását. A rendezvényeken keletkező ÜHG kiszámításában, majd a semlegesítésben a Pact Capital volt a segítségünkre, amely különböző széndioxid-semlegesítő hatású projektek finanszírozásával támogatja az önkéntes vállalásunkat.

Egy olyan korban, amikor a környezeti felelősségvállalás globális prioritás, a rendezvények szénlábnyomának pontos felmérése alapvető fontosságú gyakorlattá vált. A konferenciaszezon ebben a tekintetben egyedülálló kihívást jelent, mivel több összejövetelt, kiterjedt utazásokat és különböző operatív tevékenységeket foglal magában, amelyek hozzájárulnak az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásához.

Azt kivitelezni, hogy egy cégnek egyáltalán ne legyen károsanyag-kibocsátása, szinte lehetetlen, azonban ha egy cég felelősen működik, ma már megoldható, hogy a fennmaradó kibocsátását ellentételezze.

A kibocsátások számszerűsítésével, majd a mért kibocsátás semlegesítésével a Portfolio Csoport célja, hogy fenntartható rendezvényszervezést valósítson meg, minimalizálva ezen üzleti tevékenység ökológiai lábnyomát.

Hogyan lesz karbonsemleges egy rendezvény?

Az első lépésnek mindig a kibocsátás visszafogásának kell lennie, ezt egy konferenciaszervezés esetében többek között az erőforráshasználat optimalizálása, a fenntartható utazási szokások támogatása, valamint az energiahatékony megoldások segíthetik.

A kibocsátások visszafogásában, valamint az átláthatóság és a hitelesség megteremtésében az adatok előteremtése, gyűjtése, majd összesítése különösen fontos. Egy konferencia esetében vannak olyan adatok, amelyek viszonylag egyszerűen hozzáférhetők - például a résztvevői szám, a megrendelt ételmennyiség, stb. - de olyanok is, amelyeket csak közvetett módon, a résztvevők együttműködésével tudtunk összegyűjteni. Ilyen például az utazással kapcsolatos becsült kibocsátás, amihez a konferencia résztvevőit kérdőíves formában kérdeztük meg arról, hogy milyen típusú és hajtású járművel és milyen távolságról érkeztek az eseményre.

Az összegyűjtött válaszokból az egyes járműtípusokhoz rendelt emissziós faktorok segítségével a Pact Capital megbecsülhette, hogy a Portfolio Konferenciák üzletág 243,29 tonna CO2e kibocsátást generált a tavalyi évben.

A mérés és becslés után a fennmaradó kibocsátás semlegesítése következhet, amit a Portfolio a konferenciái esetében már évek óta végez.

A kalkulált ÜHG-kibocsátás, - amit sokszor leegyszerűsítve karbonlábnyomnak is neveznek -, lényegében egy mutatószám, ami ez esetben egy rendezvény közvetlen és közvetett kibocsátását tonna szén-dioxid egyenértékben (tCO2e) határozza meg.

Konferenciáink ÜHG-kibocsátásait 2024-ben a Pact Capital projektje által semlegesítettük. Az ellentételezés most nem csupán egy emissziócsökkentési projekt megvalósítása, hanem a háztartások, gyerekek életminőségének a javítását is célozza.

Projekt, ami túlmutat az emissziócsökkentésen


A konferenciák kibocsátását egy egy indiai falu világítási lehetőségeinek fejlesztésével ellentételeztük. Ez a 2022-ben induló projekt az indiai Gudzsarát vidéki mezőgazdasági háztartásaiban a fosszilis tüzelőanyag-alapú energiafogyasztás csökkentését célozza, azáltal, hogy a nem hatékony izzókról, LED-es világítási megoldásokra való átállást valósít meg.

A projekt túlmutat az emissziócsökkentésen, hiszen jelentős mértékben javítja az ott élők - főleg gyerekek - életkörülményeit. Az újonnan beszerelt eszközöket helyi gyártóktól szerezte be a Pact Capital a beruházás végrehajtásakor, ezzel hozzájárulva a helyiek munkabiztonságáhozA projekttel javul az energiahatékonyság, az indiai LED-izzógyártásban részt vevő mikro-, kis- és középvállalkozások növekedhetnek, az alaplámpákat környezetkímélően ártalmatlanítják, ami a projekt nélkül nem történne meg, valamint a helyi lakosok közvetlen és közvetett foglalkoztatásának növelése.

A projekthez 5 ENSZ Fenntartható fejlődési cél (SDG-k) kapcsolódik:

  • Minőségi oktatás
  • Megfizethető és tiszta energia
  • Tisztességes munka és gazdasági növekedés
  • Ipar, innováció és infrastruktúra
  • Fenntartható városok és közösségek

Miért fontos, hogy a vidéki indiai lakosság energiahatékonyabb világítási forrásokhoz jusson?

Az elmúlt években a helyi háztartások villamosenergia-fogyasztása a sokszorosára nőtt, többek között a nagyarányú villamosításnak és a fogyasztói készülékek nagyobb elterjedtségének köszönhetően.

Az előrejelzések szerint a következő két évtizedben a lumenóra-igény Indiában a lakóépületek esetében körülbelül 82%-kal, a kereskedelmi épületek esetében pedig 54%-kal fog növekedni.

2021-2022-ben az ország 1,2%-os csúcsidőszaki energiahiánnyal szembesült. Az elmúlt évek során a kereslet növekedése mellett a kínálat továbbra is korlátozott maradt, ami azt eredményezte, hogy számos fogyasztó nem jutott elegendő áramellátáshoz.

Egy hagyományos izzó mintegy 60 watt energiát igényel ahhoz, hogy körülbelül 700 lumen fényt sugározzon, míg a LED izzó mindössze 9 watt fogyasztással tudja ugyanezt teljesíteni. A LED-izzó energiájának mintegy 95%-a fényre változik, és csak 5%-a vész kárba hő formájában.

Tekintettel az elkövetkező években exponenciálisan növekvő villamosenergia-igényre, a világítás energiahatékonysága óriási energiamegtakarítást eredményezhet az országban. A hagyományos izzók LED-re cserélésével a megtakarított villamos energia más fogyasztók számára is elérhetővé válik, ezáltal javítva életminőségüket. Az alacsonyabb villamosenergia-fogyasztás csökkenti a háztartási számlákat, és sok helyi család számára megfizethetővé teszi a hatékony világítást. A helyi gyermekek körülményei javulnak, ezáltal egészségesebbek lettek, hiszen már LED-es lámpák mellett tanulnak és végzik a házi feladatukat, ami nem károsítja a szemüket. Korábban gyakran gyertyafényt használtak, hogy spóroljanak az áramköltségeken.

Ez a projekt a 2022-től kezdődő 10 éves hitelezési időszak alatt várhatóan összesen 537 990 tCO2e kibocsátáscsökkentést eredményez.

CIKK MEGOSZTÁSA